O retinolu od dłuższego czasu słyszy się coraz więcej. Przyjęło się, że to jedna z najsilniejszych substancji odmładzających, wygładzających i przeciwtrądzikowych. Jak stosować retinol, aby zachwycać piękną i promienną cerą bez względu na wiek? Przed włączeniem go do codziennej pielęgnacji, zachęcamy do lektury naszego artykułu. Tylko dzięki odpowiedniemu zastosowaniu możliwe jest uniknięcie łuszczenia i podrażnień skóry. 

Retinol to pochodna witaminy A, której dobroczynne właściwości odkryto już w latach 80. Co więcej, do dziś nie odnaleziono skuteczniejszej substancji, która w porównywalny sposób radziłaby sobie ze spłyceniem zmarszczek, wygładzeniem skóry oraz rozjaśnieniem przebarwień. Kosmetyki z retinolem znajdziesz m.in. na stronie dermalogica.pl.

Retinol- jak wpływa na skórę? 

Regularnie stosowany retinol ma zbawienny wpływ na odnowę i regenerację skóry, a także zwiększenie wytwarzania elastyny i kolagenu.

To właśnie dzięki temu skóra staje się nie tylko coraz bardziej elastyczna i jędrna, ale również odżywiona. Doskonale radzi sobie również z przebarwieniami hormonalnymi oraz słonecznymi, dzięki właściwościom złuszczającym. 

Stosowanie retinolu zaleca się również w przypadku nadmiernej ekspozycji skóry na promienie UV, a także pielęgnacji skóry dojrzałej i tłustej. 

To jednak nie wszystkie właściwości retinolu, które zasługują na szczególną uwagę. Pozostałe to:

 • intensywnie regeneruje skórę,
 • zmniejsza widoczność blizn, 
 • ujędrnia skórę, 
 • reguluje wydzielanie sebum, 
 • nawadnia naskórek, 
 • leczy stany zapalne, 
 • działa przeciwtrądzikowo.

Retinol jest w stanie znacznie odmienić wygląd skóry, ale tylko wtedy, gdy jest on odpowiednio stosowany. 

Jak poprawnie stosować retinol?

W dostępnych na rynku kosmetykach retinol występuje w bardzo zróżnicowanym stężeniu od 0,1% po nawet 2%. To właśnie dlatego zaleca się, by swoją przygodę z tym składnikiem zaczynać od najsłabszych stężeń i z czasem stopniowo je zwiększać. 

Zwykle na początku stosowania skóra zaczyna się widocznie łuszczyć, może być też nieco bardziej podrażniona. W związku z tym bezpieczniej jest ograniczyć jej częstotliwość stosowania do około 3 razy w tygodniu. Niezwykle ważne jest również stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB. 

Ponadto kremy z retinolem najbezpieczniej jest stosować na noc, szczególnie jesienią ii zimą, gdy skóra nie jest nadmiernie narażona na promieniowanie UV.

Stosowanie retinolu. Przeciwwskazania:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • podrażniony naskórek,
 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
 • stosowanie kosmetyków z kwasami.

Explore More

Mieszkanie na parterze – zalety

przestronne mieszkanie na parterze z ogródkiem
25 lutego, 2020 0 Comments 0 tags

Przyszli właściciele mieszkań często stają przed kwestią wyboru piętra, na którym zlokalizowane będzie ich lokum. Na temat poszczególnych pięter krąży wiele mitów oraz legend, jednak największa ich ilość dotyczy zwykle

Co trzeba wiedzieć o kredycie na remont domu?

17 kwietnia, 2023 0 Comments 0 tags

Czy chcesz poprawić wygląd swojego domu, ale nie masz gotówki, aby to zrobić? Chcesz dodać więcej przestrzeni lub wzbogacić dom o dodatkowe sypialnie, ale nie masz wystarczających funduszy? Myślisz o

Zwiększ objętość swoich włosów

11 stycznia, 2022 0 Comments 0 tags

Posiadanie bujnej i pełnej objętości fryzury to marzenie olbrzymiej ilości osób. Perfekcyjnie, gdyby dodatkowo włosy zachwycały niepowtarzalnym blaskiem i miękkością. O ile w zdecydowanej większości stan ten zależy przede wszystkim