O retinolu od dłuższego czasu słyszy się coraz więcej. Przyjęło się, że to jedna z najsilniejszych substancji odmładzających, wygładzających i przeciwtrądzikowych. Jak stosować retinol, aby zachwycać piękną i promienną cerą bez względu na wiek? Przed włączeniem go do codziennej pielęgnacji, zachęcamy do lektury naszego artykułu. Tylko dzięki odpowiedniemu zastosowaniu możliwe jest uniknięcie łuszczenia i podrażnień skóry. 

Retinol to pochodna witaminy A, której dobroczynne właściwości odkryto już w latach 80. Co więcej, do dziś nie odnaleziono skuteczniejszej substancji, która w porównywalny sposób radziłaby sobie ze spłyceniem zmarszczek, wygładzeniem skóry oraz rozjaśnieniem przebarwień. Kosmetyki z retinolem znajdziesz m.in. na stronie dermalogica.pl.

Retinol- jak wpływa na skórę? 

Regularnie stosowany retinol ma zbawienny wpływ na odnowę i regenerację skóry, a także zwiększenie wytwarzania elastyny i kolagenu.

To właśnie dzięki temu skóra staje się nie tylko coraz bardziej elastyczna i jędrna, ale również odżywiona. Doskonale radzi sobie również z przebarwieniami hormonalnymi oraz słonecznymi, dzięki właściwościom złuszczającym. 

Stosowanie retinolu zaleca się również w przypadku nadmiernej ekspozycji skóry na promienie UV, a także pielęgnacji skóry dojrzałej i tłustej. 

To jednak nie wszystkie właściwości retinolu, które zasługują na szczególną uwagę. Pozostałe to:

 • intensywnie regeneruje skórę,
 • zmniejsza widoczność blizn, 
 • ujędrnia skórę, 
 • reguluje wydzielanie sebum, 
 • nawadnia naskórek, 
 • leczy stany zapalne, 
 • działa przeciwtrądzikowo.

Retinol jest w stanie znacznie odmienić wygląd skóry, ale tylko wtedy, gdy jest on odpowiednio stosowany. 

Jak poprawnie stosować retinol?

W dostępnych na rynku kosmetykach retinol występuje w bardzo zróżnicowanym stężeniu od 0,1% po nawet 2%. To właśnie dlatego zaleca się, by swoją przygodę z tym składnikiem zaczynać od najsłabszych stężeń i z czasem stopniowo je zwiększać. 

Zwykle na początku stosowania skóra zaczyna się widocznie łuszczyć, może być też nieco bardziej podrażniona. W związku z tym bezpieczniej jest ograniczyć jej częstotliwość stosowania do około 3 razy w tygodniu. Niezwykle ważne jest również stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB. 

Ponadto kremy z retinolem najbezpieczniej jest stosować na noc, szczególnie jesienią ii zimą, gdy skóra nie jest nadmiernie narażona na promieniowanie UV.

Stosowanie retinolu. Przeciwwskazania:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • podrażniony naskórek,
 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
 • stosowanie kosmetyków z kwasami.

Explore More

Zakup domu – z czym to się wiąże?

16 maja, 2023 0 Comments 0 tags

Kupno domu jest jedną z największych decyzji finansowych, jakie podejmiesz w swoim życiu. Nawet jeśli możesz sobie na to pozwolić, uzyskanie kredytu hipotecznego może być wyzwaniem. Dla wielu ludzi ich

W jaki sposób zbierane są jabłka?

23 stycznia, 2023 0 Comments 0 tags

To pytanie które odnosi się, bezpośrednio do pracy sadowników. Każdy może jednak zastanowić się, w jaki sposób zbierane są jabłka, na dużych obszarach podczas sezonu. Do głowy może przychodzić, powszechna

Czym jest zdolność kredytowa?

8 czerwca, 2023 0 Comments 0 tags

Zdolność kredytowa jest miarą prawdopodobieństwa, że pożyczka zostanie spłacona w terminie. Jest to kluczowy czynnik, na podstawie którego kredytodawcy decydują o przyznaniu Ci pożyczki. Ogólnie rzecz biorąc, Twoja zdolność kredytowa