Kredyty hipoteczne są najczęściej udzielaną formą kredytów, a dla bycia dokładnym warto powiedzieć, że były, ponieważ obecna sytuacja gospodarcza spowodowała, że banki udzielają ich mniej chętnie, a samych ludzi stać na kredyt hipoteczny coraz rzadziej. Coraz częściej pojawiają się również oferty sprzedaży mieszkania, które jest obciążone hipoteką. Czy sprzedaż takiej nieruchomości jest w ogóle możliwa? Jak to zrobić?

Dlaczego rynek kredytowy jest w zapaści

Powiedzenie, że rynek kredytów hipotecznych w Polsce się załamał, to na pewno nie jest przesada. Wysoka inflacja w połączeniu z wysokimi stopami procentowymi i niepewną sytuacją gospodarczo, polityczno-finansową sprawia, że nie dość że ludzie nie chcą brać kredytów, a niektórych również ich nie stać, ponieważ zdolność kredytowa jest obecnie trudna do uzyskania, to dodatkowo wielu ludzi ma coraz większy problem ze spłatą już zaciągniętych kredytów, co odstrasza innych ludzi.

Oczywiście za ten stan rzeczy odpowiada wiele czynników. Sporo osób brało kredyty ze zmiennym oprocentowaniem w czasie kiedy stopy procentowe były rekordowo małe na maksimum swoich możliwości, co sprawia, że po podniesieniu nawet niewielkim stóp procentowych, wielu ludzi staje się niemal niewypłacalnymi. Rosną również obiektywnie koszty, życia więc nawet osoba, która przewidywała wzrost raty kredytu, niekoniecznie przewidywała, że w zasadzie wszystko podrożeje o dwadzieścia procent, przy nieproporcjonalnie małym wzroście wynagrodzeń.

Kredyt hipoteczny a sprzedaż mieszkania

Do aspektów wymienionych wyżej można byłoby dołożyć jeszcze kilka, jednak nie chodzi tutaj o konkretną analizę tematu problemów ze spłatą kredytu. Warto powiedzieć, że choć wydaje się to problematyczne, to spłata mieszkania, na którym ciąży kredyt hipoteczny jest faktycznie możliwa. Oczywiście wymaga to dopełnienia większej ilości formalności, a same mieszkania z hipoteką są trudniej zbywalne w normalnych warunkach. Przede wszystkim kiedy chcemy sprzedać mieszkanie, to musimy poinformować o hipotece kupca oraz rozliczyć się z bankiem z kredytu. Ważne jest dopełnienie wszelkich formalności odnośnie do kwestii wpisów w księdze wieczystej. Mieszkanie obciążone kredytem jest we własność osoby sprzedającej, ale jednocześnie stanowi zabezpieczenie kredytu.

Jakie są inne sytuacje, kiedy mieszkanie z kredytem hipotecznym jest sprzedawane?

Poza sytuacjami opisani wyżej, czyli związanymi głównie z różnymi rodzajami problemów finansowych, mamy inne dość częste powody tego, że sprzedawane jest mieszkanie z niespłaconym kredytem hipotecznym. Do dość częstych sytuacji należy sprzedaż mieszkania podczas rozwodu, w sytuacji kiedy dochodzi do podziału majątku, a żadna ze stron nie wyraża chęci wejścia w posiadanie nieruchomości obciążonej kredytem. Inna powszechna sytuacja dotyczy zmiany miejsca zamieszkania, na przykład wynikająca ze zmiany pracy. Kolejny ważny powód to zmiana sytuacji rodzinnej, czyli na przykład narodziny dziecka lub dzieci co zmusza nas do szukania większego lokum lub przeciwnie, wyprowadzka dorosłych dzieci, co zachęca nas do przeprowadzki na mniejszy metraż.

Explore More

Jak zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

13 sierpnia, 2022 0 Comments 0 tags

Ubezpieczenie kredytu oczywiście ma pewne zalety- gwarantuje spokój ducha. Jednak wiadomo, że generuje to pewien koszt, na który nie wszystkich stać w obecnych, trudnych czasach. Czy można zrezygnować z ubezpieczenia

Jak działa ubezpieczenie kredytu bankowego?

18 sierpnia, 2022 0 Comments 0 tags

Zadaniem ubezpieczenia kredytu jest ochrona zarówno banku jaki kredytobiorcy. Bardzo trudno jest przewidzieć, co dokładnie przydarzy się w życiu. Osoba zaciągająca kredyt nie wie, czy w przyszłości zajdzie okoliczność uniemożliwiająca

Jak pozbyć się kredytu hipotecznego – na ile możliwa jest spłata zobowiązania?

8 listopada, 2022 0 Comments 0 tags

Pozbycie się kredytu hipotecznego w Polsce może być trudne, ponieważ koszty związane z taką transakcją są zazwyczaj dość wysokie. Kredyty hipoteczne w Polsce mają zwykle dłuższy okres spłaty niż w