Biały jak kartka papieru? Biały, czyli jaki właściwie? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że większość standardowych papierów, których używamy do drukowania w biurze czy w domu, niczym się od siebie nie różni. Wystarczy jednak sięgnąć do domowej biblioteczki, żeby zauważyć ogromną różnorodność użytych materiałów. Różne są nie tylko kolor i wymiary papieru, ale też gramatura i faktura. Papier używany do drukowania również posiada swoje specyfikacje. Co oznacza białość papieru w relacji do wydruku? Jeżeli chcesz wiedzieć, to koniecznie czytaj dalej!

Dlaczego biel jest bieli nierówna?

Pojęcie białości oraz jasności mają ze sobą wiele wspólnego, ale nie zawsze powinny być stosowane wymiennie. Jasność można najłatwiej opisać jako wskaźnik ilości odbitego światła. Białość natomiast to zdolność do równomiernego odbijania fal świetlnych o różnych długościach. Białość papieru określa parametr znany jako CIE, jest to oznaczenie określające wzrokowy odbiór białości papieru, w kontekście światła dziennego. Doskonale biały obiekt, powinien mieć białość na poziomie 100 CIE. Tymczasem, wiele papierów posiada wskaźnik CIE na poziomie około 150-170! Jak to możliwe? Efekt papieru „bielszego od bieli” uzyskuje się zazwyczaj przez dodanie składników chemicznych o działaniu fluorescencyjnym. Pochłaniają one promieniowanie UV i emitują niebieskie światło widzialne. Daje to efekt optycznego wybielenia.

Białość papieru a jakość wydruku

Teraz kiedy wiesz już, co oznacza białość papieru, może zadajesz sobie pytanie: jakie to ma znaczenie? Czy bielszy papier jest zawsze lepszy, a może zależy to po prostu od jego przeznaczenia i kontekstu użycia? Oczywiście, wybierając papier pod kątem białości, należy się zastanowić, co będziemy na nim drukować. Użycie zbyt białego papieru do druku książki może skutkować zmęczeniem wzroku czytelnika, z powodu zwiększonego kontrastu pomiędzy tłem a drukiem. Podniesiony poziom białości nie będzie również miał szczególnego znaczenia w odniesieniu do druku większości dokumentów do użytku wewnętrznego biura lub firmy. Jednak w przypadku wydruków kolorowych, papier o wysokiej lub bardzo wysokiej białości sprawdzi się znakomicie, uwypuklając barwy i kontrast, a co za tym idzie, podnosząc ogólną estetykę kompozycji. Jeżeli więc zależy Ci na efektownych, pięknie odwzorowanych kolorach, wybierz papier o wysokiej białości i przynajmniej średniej nieprzezroczystości.

Wybór białości papieru a rodzaj drukarki

Wybierając papier, należy również zwrócić uwagę na sprzęt, który posłuży nam do drukowania. Jeżeli używasz drukarki laserowej, warto zapoznać się z wymaganiami lub zaleceniami dotyczącymi jakości papieru. Może się okazać, że dla niektórych modeli drukarek laserowych, standardowy papier ksero będzie zbyt cienki, lub niedostatecznie biały, żeby pozwolić na optymalną jakość wydruku. Warto również wspomnieć o powiązaniu, między technologią druku a środkami chemicznymi zastosowanymi przy wybielaniu papieru. Substancje te mogą mieć wpływ na uwypuklenie koloru, jego kontrastowość i nasycenie. Jeżeli zależy Ci na bardzo wysokiej jakości wydruku, upewnij się, że wybrany przez Ciebie papier dobrze zachowa się podczas drukowania.

Wiedząc, czym jest białość papieru i jaki ma wpływ na jakość wydruku, łatwiej będzie Ci dokonać odpowiedniego wyboru, niezależnie od tego, czy zamierzasz drukować zdjęcia, czy czarno-białe dokumenty. Oceniając białość i jakość papieru, oprócz oznaczeń, warto również kierować się subiektywnym odczuciem i racjonalnie określić swoje potrzeby. Czy Twój papier do drukowania musi być bielszy niż biel? Decyzja, jak zawsze, należy do Ciebie!

Explore More

Najważniejsze informacje o kredytach hipotecznych

Zakup domu jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych, jakie podejmiesz w swoim życiu. Ale przy tak dużej ilości informacji dostępnych na każdym kroku, może być trudno zweryfikować, co trzeba wiedzieć.

Czym pobudzić organizm, jeśli nie kawą? 

O ile część osób nie jest w stanie wyobrazić sobie poranka bez wypicia filiżanki ulubionej kawy, tak inni zdecydowanie wolą unikać jej smaku i aromatu. Są też tacy, którzy niekoniecznie

Mieszkanie na parterze – zalety

przestronne mieszkanie na parterze z ogródkiem

Przyszli właściciele mieszkań często stają przed kwestią wyboru piętra, na którym zlokalizowane będzie ich lokum. Na temat poszczególnych pięter krąży wiele mitów oraz legend, jednak największa ich ilość dotyczy zwykle