Egzamin notarialny to jeden z tych tematów, który wzbudza ogromne zainteresowanie – nie tylko wśród osób ściśle związanych ze środowiskiem prawniczych czy studentów przygotowujących się do zawodu notariusza, ale również zupełnie postronnych osób, które na co dzień zupełnie nie są związane z tym tematem. Otóż głównym zadaniem egzaminu notarialnego jest oczywiście sprawdzenie wiedzy – teoretycznej i praktycznej osób, które zainteresowane są tym, aby samodzielnie wykonywać zawód notariusza. Jednak zanim możliwe będzie przystąpienie, konieczne jest pozytywne ukończenie aplikacji notarialnej. Należy pamiętać jednak o tym, że Kancelarie Notarialne dostępne są do dyspozycji klientów w zasadzie każdym większym mieście. Zwolnienie z obowiązku odbywania aplikacji naturalnej są wbrew pozorom nie tylko doktorzy nauk prawnych, co jest najczęściej spotykanym przeświadczeniem, ale również:
- osoby pracujące na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego przez co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższych niż 8 lat;
- osoby, które mogą poszczycić się zdanym egzaminem, prokuratorskim, adwokackim lub radcowskim. Jedna w tym przypadku zakres, w którym określony przedmiot zdanego przez nich egzaminu jest różny od zakresu prawa określonego w art. 71 b §.
Jakie obszary obejmuje egzamin notarialny?
Jaka tematyka może zostać poruszona podczas egzaminu notarialnego? Obszar zagadnień jestobszerny może dotyczyć prawa m.in:
- konstytucyjnego,
- cywilnego,
- postępowania cywilnego,
- gospodarczego, s
- spółek prawa handlowego,
- pracy i ubezpieczeń społecznych,
- rodzinnego i opiekuńczego,
- administracyjnego, finansowego,
- europejskiego.
Należy pamiętać jednocześnie o tym, że termin egzaminu notarialnego nie jest kwestią przypadku czy losową datą. Wybierany jest przez Ministra Sprawiedliwości i nie może być przeprowadzony później niż do 30 czerwca. Osoby, które pragną do niego przystąpić muszą o tym fakcie bezwzględnie pamiętać. Kolejnym ważnym elementem są również dokumenty, które należy złożyć, aby móc ubiegać się o dołączenie do owego egzaminu. Oprócz kwestionariusza osobowego i życiorysu trzeba pamiętać o: dwóch zdjęciach, informacji o niekaralności Krajowego Rejestru Karnego, dołączeniu oryginału dyplomu poświadczającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej, życiorysie, dokumencie potwierdzającym co najmniej 5-letnie zatrudnienie lub wykonywanie usług na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego. To niezwykle ważne.
Warto pamiętać o tym, że zawód notariusza cieszy się obecnie olbrzymim zainteresowaniem. Na studia prawnicze – w zależności od uczelni i miejscowości – jest nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu kandydatów na jedno miejsce. Wyniki uzyskane na egzaminie dojrzałości muszą być więc wysokie.