Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kredyt obrotowy jest świetnym sposobem dla przedsiębiorstw na utrzymanie płynności finansowej. Należy jednak mieć świadomość, że omawiany rodzaj finansowania nie jest obecnie dostępny dla wszystkich przedsiębiorców. Godny uwagi jest fakt, że banki będą wymagały w tej kwestii zarówno wysokiej zdolności kredytowej, jak i właściwego stażu jeżeli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. 

Co to jest kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy jest w najprostszym możliwym ujęciu kredytem bankowym przeznaczonym do finansowania bieżącej działalności danej firmy. Doskonałym przykładem może być pokrycie kosztów administracyjnych, zatrudnienia personelu czy zakupu drobnego wyposażenia. 

Jakie można wyróżnić rodzaje kredytów obrotowych?

Przedsiębiorstwom, które są zainteresowane znalezieniem najlepszej możliwej formy finansowania działalności, rekomendowane jest uwzględnienie kredytów obrotowych. Uwzględniając podstawowy podział można wyróżnić:

  • kredyt obrotowy w rachunku kredytowym
  • kredyt obrotowy w rachunku bieżącym

Oczywiście omawiane kredyty obrotowe mogą być nieodnawialne i odnawialne. Ponadto bank może podjąć decyzję o udzieleniu firmie finansowana z dodatkowym zabezpieczeniem kredytu lub bez zabezpieczenia. 

Kto dokładnie może skorzystać z kredytu obrotowego?

Godny uwagi jest fakt, że adresatami tego rozwiązania są przedsiębiorcy. Nie ma znaczenia forma prawna prowadzonej działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że kredyt obrotowy nie jest skierowany do firm, które dopiero wchodzą na rynek. W zdecydowanej większości przypadków jednym z wymogów uzyskania finansowania jest prowadzenie firmy przynajmniej przez rok. Nie można oczywiście zapomnieć o zdolności kredytowej. Z kolei wpływ na oprocentowanie kredytu będzie miała stawka WIBOR, a także indywidualna marża danego banku. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przedsiębiorstwo posiadające wysoką zdolność kredytową będzie miało możliwość wynegocjowania zdecydowanie lepszych warunków kredytu. 

Na co mogą zostać przeznaczone środki z kredytu obrotowego?

Warto wiedzieć, że środki uzyskane przez firmę z kredytu obrotowego mogą zostać przeznaczone na bieżące finansowanie działalności. Doskonałymi przykładami mogą być: bieżące finansowanie zawartych kontraktów, zakup towarów i usług, pokrycie kosztów wynagrodzenia pracowników czy spłata ewentualnych zaległości. Ponadto zadaniem pieniędzy, które zostaną uzyskane z kredytu obrotowego jest zapobiegnięcie zatorom płatniczym, utrzymanie płynności finansowej. Przedsiębiorstwo może również podjąć decyzję o przeznaczeniu ich na rozwój i inwestycje. 

Podsumowanie

Należy mieć świadomość, że zarówno możliwość, jak i warunki związane z uzyskaniem kredytu obrotowego są uzależnione od sytuacji finansowej firmy. Dzięki dobrej zdolności kredytowej przedsiębiorstwo będzie mogło bez problemu nie tylko wynegocjować znacznie niższe koszty, a także uzyskać pieniądze pozwalające na prowadzenie bieżącej działalności znacznie taniej. Jak wiadomo, podmiot prowadzący działalność ponad rok będzie miał większą szansę na kredyt obrotowy. 

Explore More

Kredyt hipoteczny a sprzedaż mieszkania – najważniejsze informacje

7 grudnia, 2022 0 Comments 0 tags

Kredyty hipoteczne są najczęściej udzielaną formą kredytów, a dla bycia dokładnym warto powiedzieć, że były, ponieważ obecna sytuacja gospodarcza spowodowała, że banki udzielają ich mniej chętnie, a samych ludzi stać

Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym

2 października, 2019 0 Comments 0 tags

Obowiązujące aktualnie przepisy uniemożliwiają zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez posiadania wkładu własnego. W ten sposób rząd chce ograniczyć liczbę kredytobiorców, którzy mogą mieć problem ze spłatą zadłużenia. Niestety, dla wielu młodych

Inflacja a kredyt hipoteczny

inflacja kredyt hipoteczny
23 listopada, 2022 0 Comments 0 tags

Inflacja jest zjawiskiem kiedy ceny towarów i usług bardzo szybko się podnosi a pieniądz traci swoją wartość. Np. kupując zakupy dziś za 350 zł za kilka miesięcy te same artykuły