Inflacja jest zjawiskiem kiedy ceny towarów i usług bardzo szybko się podnosi a pieniądz traci swoją wartość. Np. kupując zakupy dziś za 350 zł za kilka miesięcy te same artykuły w koszyku będą kosztowały 350 zł. lub nawet i więcej. Za wzrost inflacji odpowiedzialnych jest kilka czynników. Można zauważyć ją wszędzie- w sklepach, aptekach, płacąc za gaz prąd czy media a jak inflacja wpływa na kredyt? 

Inflacja- czy ma wpływ na kredyt hipoteczny? 

Nie ma co ukrywać- inflacja jest odczuwalna w każdej dziedzinie życia w szczególności widzą ją osoby które spłacają kredyt hipoteczny czy też gotówkowy. Każda grupa kredytobiorców jest narażona na wyższe odsetki czyli część dla banku. 

W momencie wzrastania stopy bazowej, zwiększona zostaje również kwota odsetkowa raty, czyli prościej mówiąc – ogólna miesięczna opłata. W przypadku kredytów w polskich złotówkach stopą bazową to WIBOR®. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że niebawem ma się to zmienić. Rząd planuje wprowadzenie tarczy dla kredytobiorców, która będzie pomagać przy spłacie długów. Czy to nastąpi i na jakich warunkach? odpowiedź nadejdzie pewnie już wkrótce.  

Inflacja a Kredyt hipoteczny w 2022 roku?

Niestety połączenie inflacji z kredytem to bardzo złe połączenie dla kredytobiorców. Najbardziej odczuwalne z całą pewnością są kredyty hipoteczne, gdyż są najdłużej spłacane- najdłuższy okres to około 35 lat. 

Osoby, które decydują się na kredyty hipoteczne mają do wyboru oprocentowania stałe lub zmienne. W przypadku pierwszej opcji kredytobiorca ma pewność, że w przeciągu 5 lat stopa oprocentowania nie wzrośnie niezależnie od tego ile wynosić będzie inflacja. Oprocentowanie zmienne zaś jest uzależnione od wielu czynników, w tym wysokością inflacji. Inflacja zawsze odbija się na kredytach, których stopy procentowe są aktualizowane w okresie od 3 do 6 miesięcy.

W przypadku kredytów hipotecznych raty kredytów są przeważcie wysokie, więc nawet małe zawahania inflacji mogą być odczuwalne i odbijać się na domowym budżecie. Zabezpieczeniem w tym przypadku może być zaciągnięcie rat ze stałą stopą procentową. 

Czy w 2022 roku warto brać kredyt hipoteczny? 

Cóż, ludzie zawsze budowali domy. Muszą przecież gdzieś mieszkać. Mimo tego, że inflacja galopuje jak szalona rynek nieruchomości nie przechodzi żadnego kryzysu. Jest to spowodowane tym, że ludzie coraz szybciej się usamodzielniają, są bardziej świadomi i wiedzą jak korzystnie zaciągać kredyt. Przy przyjaznym podłożu takim jak praca na czas nieokreślony oraz dobre zarobki z całą pewnością lepiej jest zaciągnąć kredyt hipoteczny i wybudować własny dom niż wynajmować od kogoś mieszkanie i płacić tyle samo miesięcznie. Możliwe, że przy dzisiejszych cenach prądu, mediów i innych opłatach cena wynajmu może znacznie przewyższyć ratę kredytu. Jeśli kredytobiorca podejdzie z głową do inwestycji jaką będzie tutaj dom i postara się zminimalizować wszystkie koszty, nadpłacać raty i nie spóźniać się ze spłatą na pewno wzięcie kredytu na budowę własnego domu będzie świetnym wyborem.

Explore More

Kredyt hipoteczny a sprzedaż mieszkania – najważniejsze informacje

7 grudnia, 2022 0 Comments 0 tags

Kredyty hipoteczne są najczęściej udzielaną formą kredytów, a dla bycia dokładnym warto powiedzieć, że były, ponieważ obecna sytuacja gospodarcza spowodowała, że banki udzielają ich mniej chętnie, a samych ludzi stać

Jak zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

13 sierpnia, 2022 0 Comments 0 tags

Ubezpieczenie kredytu oczywiście ma pewne zalety- gwarantuje spokój ducha. Jednak wiadomo, że generuje to pewien koszt, na który nie wszystkich stać w obecnych, trudnych czasach. Czy można zrezygnować z ubezpieczenia

Czy możliwa jest konsolidacja kredytów bez zdolności kredytowej?

21 października, 2022 0 Comments 0 tags

Kredyt konsolidacyjny w najprostszym możliwym ujęciu pozwala na połączenie kilki mniejszych zobowiązań pozabankowych i bankowych w jeden większy kredyt. Godny uwagi jest fakt, że w niektórych firmach pożyczkowych można uzyskać