Ucieczka z miasta na wieś to marzenie wielu osób. Praktycznie każdy chciałby mieć swój własny dom. Czy jest to trudne? jak dostać kredyt na budowę domu? Warto pamiętać, że pieniądze, które bank wypłaci na budowę domu należy rozliczyć. Warto więc zbierać paragony, faktury i rachunki. 

Generalny wykonawca będzie wykonywał cały dom?

Aby tak się stało trzeba umowy z generalnym wykonawcą- trzeba w niej zawrzeć wszelkie standardy i to, jak budynek zostanie przekazany właścicielowi, cena, harmonogram wpłat na rzecz wykonawcy itp. Umowa z generalnym wykonawcą może przysłużyć się do złożenia wniosku na kredyt. Umowa z wykonawcą przeważnie rozliczana jest transzami i to na konto wykonawcy przelewane są pieniądze na budowę domu. Należy zawżeć cesję o budowę domu pomiędzy bankiem a wykonawcą i oczywiście klientem. 

Pieniądze z budowy domu- na co mogą być przeznaczone?

Oczywistymi elementami w budowie domu, na które mogą być przeznaczone pieniądze z kredytu to oczywiście szkielet, dach, okna oraz drzwi ale i także: 

 • Koszty robocizny- opłata za pracowników, inżynierów, nadzorców.
 • Prace ziemne takie jak wyrównanie gruntu na budowę.
 • Całościowe wykończenie domu.
 • Garaż jeśli jest przy domu.
 • Klimatyzacja, alarm.
 • Płot lub inne ogrodzenie działki.
 • Podjazd, kostka itp.
 • Szafy w zabudowach, łazienka, armatura itp.
 • AGD stała zabudowa kuchni.
 • Ślusarskie elementy wykończenia domu.
 • Fotowoltaika.
 • Studzienki kanalizacyjne, wodociągowe itp.

Jakie są koszty budowy domu w 2022?

Aby wybudować dom bez zbędnych niespodzianek konieczne jest oszacowanie całości kosztów lub chociaż etapów. Końcowo i tak bank zweryfikuje ile faktycznie potrzeba pieniędzy na budowę domu. Trzeba również pamiętać, że banki posiadają swoje widełki cenowe, których absolutnie pilnują. W 2022 roku jak wiadomo ceny na rynkach są kolosalnie duże więc można na dzień dzisiejszy przyjąć, że zapłacimy 2,600 zł/m2 za budowę domu.

Najbardziej problematyczną kwestią dla banków nadal jest wyliczanie poddasza. Nie wiadomo czy liczyć poddasze jako powierzchnię użytkową. Jednak jeśli projekt mówi, że poddasze będzie wykluczone z użytku wówczas banki nie liczą jego powierzchni. Jeśli jednak poddasze będzie użytkowane bank policzy jego powierzchnie i doda je do liczby innych pomieszczeń. Po dodaniu wszystkich powierzchni do siebie uzbiera się suma, którą bank albo zaakceptuje albo odrzuci.

Z całą pewnością w dzisiejszych czasach nie jest łatwo o kredyt hipoteczny, wiąże się to z ciągłą inflacją oraz z większymi kosztami życia. Dla banków jest jasne, że niedługo większości osób nie będzie stać na spłacanie kredytu. Jednak powiedzmy sobie śmiało, że bez kredytu jest niska szansa na to, że powstanie dom. Pamiętać należy również, że maksymalny czas na wybudowanie domu, który daje bank to 24 miesiące. W momencie, gdy coś idzie nie tak a prace się przeciągają dobrze jest poinformować o tym szybciej bank aby uniknąć niechcianych niespodzianek. W momencie, gdy budowa domu nie zakończy się szybciej niż w ciągu 24 miesięcy naliczana będzie kwota odsetkowa.

Explore More

Jak działa ubezpieczenie kredytu bankowego?

18 sierpnia, 2022 0 Comments 0 tags

Zadaniem ubezpieczenia kredytu jest ochrona zarówno banku jaki kredytobiorcy. Bardzo trudno jest przewidzieć, co dokładnie przydarzy się w życiu. Osoba zaciągająca kredyt nie wie, czy w przyszłości zajdzie okoliczność uniemożliwiająca

Jak zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

13 sierpnia, 2022 0 Comments 0 tags

Ubezpieczenie kredytu oczywiście ma pewne zalety- gwarantuje spokój ducha. Jednak wiadomo, że generuje to pewien koszt, na który nie wszystkich stać w obecnych, trudnych czasach. Czy można zrezygnować z ubezpieczenia

Czy możliwa jest konsolidacja kredytów bez zdolności kredytowej?

21 października, 2022 0 Comments 0 tags

Kredyt konsolidacyjny w najprostszym możliwym ujęciu pozwala na połączenie kilki mniejszych zobowiązań pozabankowych i bankowych w jeden większy kredyt. Godny uwagi jest fakt, że w niektórych firmach pożyczkowych można uzyskać