Psychiatra jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem chorób psychicznych oraz wszelkiego rodzaju zaburzeń psychicznych. Podobnie jak każdy inny lekarz może wypisywać recepty i wprowadzać leczenie farmakologiczne. Pierwsza wizyta u psychiatry może budzić spory niepokój i lęk. Pacjenci obawiają się bowiem oceny ich choroby, a niekiedy nawet przyznania się do tego, że mają problem, z którym nie są w stanie sami się uporać. Często wstydzimy się swoich dolegliwości i nie mówimy innym o naszych problemach. Kiedy iść do psychiatry?

Jak wygląda leczenie u psychiatry? Psychiatra po przeprowadzeniu szczegółowego i dokładnego wywiadu zaproponuje leczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego z pacjentów. Niejednokrotnie zdarza się, że wspólnie opracowana koncepcja gwarantuje o wiele lepszą i owocną współpracę na linii lekarz-pacjent. Z pomocy doświadczonych specjalistów w tym m.in. psychologów, psychiatrów, czy psychoonkologów skorzystać możesz m.in. w warszawskim centrum terapii, gdzie uzyskasz pomoc praktycznie w każdej dolegliwości związanej ze zdrowiem psychicznym.

Kiedy iść do psychiatry?

Poszukujesz odpowiedzi na pytanie. kiedy iść do psychiatry? Odpowiedź brzmi… zawsze gdy masz jakiekolwiek pytania związane ze zdrowiem psychicznym. Wśród najczęstszych objawów świadczących o konieczności wizyty u psychiatry:

  • Uczucie niepokoju i lęku, poczucie zagrożenia,
  • nieustanne zamartwianie się
  • nadmierna drażliwość i agresja,
  • zaburzenia odżywiania,
  • uzależnienia od alkoholu i narkotyków,
  • myśli samobójcze,
  • mobbing w pracy,
  • różnego rodzaju trudności życiowe,
  • słyszenie, widzenie lub czucie rzeczy, których nikt inny nie zauważa.

Należy pamiętać, że wizyta do niczego nie zobowiązuje, a korzyści mogą okazać się znacznie większe niż strach przed wizytą w gabinecie psychiatrycznym.

Psychiatra i psycholog

Psycholog, czyli osoba, która ukończyła studia psychologiczne. Specjalista taki zajmuje się psychoedukacją, konsul tujami i doradzeniu pacjentowi. Psycholog przeprowadza diagnozę psychologiczną, tzn. że wykonuje testy badające m.in na inteligencję czy osobowość i w przeciwieństwie do psychiatry nie może wystawić receptę.

Psychiatra to osoba, która ukończyła medycynę i zrobiła specjalizację z psychiatrii. Dzięki temu potrafi postawić odpowiednia diagnozę. Specjalista ten zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych przy pomocy leków. Warto pamiętać, ze aby odbyć wizytę u psychiatry, nie jest konieczne skierowanie. Z kolei do psychologa – jeżeli wizyta nie jest umówiona w prywatnym gabinecie – tak.

Explore More

Jakie są korzyści dla pracowników wynikające z doceniania ich pracy?

atmosfera w pracy
28 kwietnia, 2023 0 Comments 0 tags

Jako menedżer lub właściciel firmy, z pewnością zastanawiałeś się, jakie są sposoby na zwiększenie efektywności pracy Twojego zespołu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest docenianie pracy pracowników. W tym artykule omówię,