Zapewne każdy z nas choć raz znajdzie w sytuacji, gdy będzie potrzebował pomocy notariusza. Czynności, które przeprowadza notariusz zapobiegają niepotrzebnym konfliktom stron, nadają mocy dokumentom oraz reprezentują wysoką rangę dowodową. Jakie sprawy można zatem załatwić u notariusza?

Kim jest notariusz?

Zanim przejdziemy do opisu konkretnych czynności, warto poświęcić kilka linijek tekstu na to, by przybliżyć sylwetkę notariusza. Otóż notariusz jest prawnikiem, które pełni funkcję zaufania publicznego. Mianowany jest przez Ministra Sprawiedliwości. Posiada swoją kancelarię, a w swojej pracy posługuje się pieczęcią z wizerunkiem orła białego.

Jakie czynności notarialne wykonuje?

U notariusza możemy załatwić wiele bardzo istotnych z punktu widzenia prawa, spraw. Zgodnie z ustawą Prawo o notariacie, notariusz:

  • sporządza akty notarialne;
  • sporządza akty poświadczenia dziedziczenia;
  • spisuje protokoły;
  • sporządza wypisy, odpisy różnorodnych dokumentów;
  • sporządza protesty czeków i weksli;
  • przechowuje pieniądze, dokumenty, papiery wartościowe;
  • przygotowuje projekty różnego rodzaju dokumentów, np. umów;
  • składa wnioski o wpis w księdze wieczystej.

To oczywiście nie wszystkie zadania notariusza. Z pełną listą czynności, jakie wykonuje notariusz można zapoznać się na stronie wybranego notariusza.

Explore More

Jakie są nieznane sposoby na maksymalizację oszczędności bez poświęceń?

Oszczędzanie
23 października, 2023 0 Comments 0 tags

Oszczędzanie pieniędzy to ważny temat dla wielu osób. Wiele osób zastanawia się, jak można maksymalizować oszczędności bez konieczności wprowadzania dużych poświęceń. Istnieje wiele nieznanych sposobów na oszczędzanie, które mogą wzmocnić

Jak planowanie finansowe może przekształcić Twoją przyszłość w złotą?

Planowanie finansowe
23 października, 2023 0 Comments 0 tags

Planowanie finansowe to nie tylko sposób na zgromadzenie oszczędności, ale również klucz do budowania przyszłości wolnej od finansowych zmartwień. Dzięki planowaniu finansowemu możemy osiągnąć niezależność finansową, która zapewnia nam swobodę