Ubezpieczenie kredytu oczywiście ma pewne zalety- gwarantuje spokój ducha. Jednak wiadomo, że generuje to pewien koszt, na który nie wszystkich stać w obecnych, trudnych czasach. Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu? jak zrobić to w dowolnym momencie?

Czy zawsze można zrezygnować z ubezpieczenia?

Konsumenci coraz częściej zastanawiają się czy jest możliwość zrezygnowania z ubezpieczenia. Oczywiście, że można to zrobić. W każdym momencie trwania umowy kredytowej można zmienić jej warunki i zrezygnować z ubezpieczenia. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że warunki umowy oraz zobowiązania wobec niego nie zmienią się. Pierwszy krok, jaki powinno się zrobić chcąc odejść od ubezpieczenia jest ponowne przeanalizowanie umowy kredytowej- w niej może być zawarte czy bank w takich przypadkach zwiększa marżę, może się zdarzyć również wzrost oprocentowania kredytu, który będzie nieubezpieczony. Banki często mają takie praktyki. Może warto jeszcze raz zastanowić się czy odejście od ubezpieczenia będzie opłacalne? 

Kiedy jest możliwość zrezygnowania z ubezpieczenia kredytu?

Oczywiście z ubezpieczenia można zrezygnować w dowolnym czasie jednak trzeba zachować odpowiedni termin w umowie, jeśli jednak nie ma tam takiego punktu ubezpieczenie można uzyskać natychmiastowo. 

Czy koniecznie trzeba ubezpieczać każdy kredy?

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mówi jasno w art. 3.1. W praktyce oznacza to, że konsument ma prawo wyboru czy ubezpieczać kredyt czy też nie, dużo osób wciąż o tym nie wie a czasami nawet konsumenci są wprowadzani w błąd. Dlatego też ważne jest wybieranie banków, które są rzetelne i nie wprowadzają swoich klientów w błąd aby czerpać z nich korzyści finansowe. Wystrzegać należy się przede wszystkim parabanków i innych placówek, których uczciwość pozostawia wiele do życzenia. 

Co trzeba zrobić aby odstąpić od ubezpieczenia? 

Pismo o rezygnacji z ubezpieczenia kredytu trzeba sporządzić pisemnie w banku. Co dokładnie powinno się w nim znajdować? Po pierwsze należy umieścić tam swoje dane oraz inne ważne informacje czyli: 

  • dane kredytobiorcy tj. imię, nazwisko, adres, PESEL,
  • pismo o chęci odstąpienia od umowy ubezpieczenia,
  • dane banku.
  • dyspozycje po zmiany warunków umowy.

Takie wnioski można napisać samemu lub też skorzystać z gotowych wzorów. Jeśli to nie wystarcza w każdym banku pracownicy powinni pomóc wypełniać wnioski. Należy również pamiętać, że rezygnacja z ubezpieczenia w każdym z banków może wyglądać troszeczkę inaczej. Rezygnacja jest też możliwa w każdym z banków, co sprawnie jest regulowane przez prawo. Jednak przed decyzją o rezygnacji z niego dobrze było by przeanalizować umowę kredytową, ponieważ w późniejszym czasie może się okazać, że odstąpienie od ubezpieczenia może generować dodatkowe odsetki lub też inne ukryte dotychczas opłaty. Czasami zatem warto zostać przy obecnych warunkach umowy i nadal płacić jakiś odsetek za ubezpieczenie kredytu. 

Explore More

Co to jest kredyt obrotowy i w jaki sposób można go dostać?

7 grudnia, 2022 0 Comments 0 tags

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kredyt obrotowy jest świetnym sposobem dla przedsiębiorstw na utrzymanie płynności finansowej. Należy jednak mieć świadomość, że omawiany rodzaj finansowania nie jest obecnie dostępny dla

Przeniesienie kredytu hipotecznego – kiedy i w jaki sposób to zrobić?

21 września, 2022 0 Comments 0 tags

Kredyt hipoteczny jest w najprostszym możliwym ujęciu umową pomiędzy dwiema stronami. Należy mieć świadomość, że tak samo inne kontrakty, może zostać zakończona lub zmodyfikowana za zgodą zainteresowanych. Kredytobiorca może w

Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym

2 października, 2019 0 Comments 0 tags

Obowiązujące aktualnie przepisy uniemożliwiają zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez posiadania wkładu własnego. W ten sposób rząd chce ograniczyć liczbę kredytobiorców, którzy mogą mieć problem ze spłatą zadłużenia. Niestety, dla wielu młodych