Zadaniem ubezpieczenia kredytu jest ochrona zarówno banku jaki kredytobiorcy. Bardzo trudno jest przewidzieć, co dokładnie przydarzy się w życiu. Osoba zaciągająca kredyt nie wie, czy w przyszłości zajdzie okoliczność uniemożliwiająca jej spłatę wspomnianego kredytu. Ubezpieczenie kredytu może wtedy uchronić od poważnych konsekwencji. Będzie to również zabezpieczenie dla banku. 

Czym dokładnie jest ubezpieczenie kredytu?

W najprostszym możliwym ujęciu ubezpieczenie kredytu jest połączeniem usługi bankowej i ubezpieczeniowej. Klient, który podejmie decyzję o wzięciu kredytu jednocześnie ubezpieczy się na sytuację, w której nie będzie miał możliwości spłacać rat. Bardzo często jest to alternatywne rozwiązanie dla wskazania poręczyciela czy żyranta. Omawiany rodzaj ubezpieczenia w zdecydowanej większości przypadków występuje w przypadku kredytu na dom czy mieszkanie. Wtedy pierwszym zabezpieczeniem jest hipoteka, a ubezpieczenie dodatkowym.

Jakie można wyróżnić rodzaje ubezpieczenia kredytu?

  • ubezpieczenie od utraty pracy – w przypadku gdy kredytobiorca z różnych powodów straci źródło dochodów, wtedy część rat lub pozostałe raty spłaci ubezpieczyciel
  • ubezpieczenie na wypadek śmierci – jeżeli nastąpi zgon kredytobiorcy, pozostałe raty spłaci bank
  • ubezpieczenia na wypadek trwałego inwalidztwa – jeżeli doszłoby do sytuacji, że kredytobiorca zostałby inwalidą to najprawdopodobniej straci źródło dochodów lub jego dochody drastycznie się zmniejszą. Obowiązek spłat przejdzie wtedy na ubezpieczyciela. 

Należy mieć świadomość, że tylko w niektórych przypadkach określone towarzystwo ubezpieczeniowe podejmie decyzję o spłaceniu całości kredytu. Przeważnie chodzi o pewną kwotę lub część rat. 

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane ubezpieczenie kredytu nie jest wymogiem prawnym. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że nie ma żadnej ustawy, która wymagałaby podpisania przez kredytobiorcę umowy ubezpieczeniowej dla danego kredytu. Dobrowolność lub obowiązek wspomnianego ubezpieczenia jest ustalany przez konkretny bank. Godny uwagi jest fakt, że część kredytów udzielanych jest tylko z ubezpieczeniem. W sytuacji, gdy klient nie jest zainteresowany wykupieniem ubezpieczenia od kredytu, a w określonym banku nie ma możliwości wzięcia kredytu bez ubezpieczenia, będzie zmuszony do znalezienia oferty w innym banku. 

Na czym polega ubezpieczenie kredytu?

Warto wiedzieć, że bardzo często kredytobiorcy mają mylne przekonanie na temat działania ubezpieczenia od kredytu. Wychodzą bowiem z założenia, że towarzystwo ubezpieczeniowe spłaci za nich kredyt, gdy stracą źródło dochodu. Rekomendowane jest bardzo dokładne zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Zawarto są w nich informacje dotyczące tego, co tak naprawdę gwarantuje określone ubezpieczenie. Kredytobiorca będzie dzięki temu wiedział, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci pieniądze. Przeważnie ubezpieczyciel zapłaci za klienta kilka kolejnych rat, a nie spłaci cały kredyt.

Explore More

Jak bankowość mobilna ułatwia życie menedżerom i przedsiębiorcom?

Bankowość mobilna
23 października, 2023 0 Comments 0 tags

Bankowość mobilna to rewolucyjne narzędzie, które odmienia sposób zarządzania finansami. Dzięki aplikacji bankowej na telefonie można mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami w dowolnym miejscu i czasie. Bank na telefon

Czy banki powinny obawiać się rosnącej popularności kryptowalut?

Kryptowaluty
23 października, 2023 0 Comments 0 tags

Banki centralne obawiają się, że rosnąca popularność kryptowalut może ograniczyć ich monopol na emisję pieniądza oraz zagrozić stabilności monetarnej i finansowej. Cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC) zyskują coraz większą popularność,

Jakie konta oszczędnościowe oferują najlepsze korzyści dla przedsiębiorców?

Oszczędzanie
23 października, 2023 0 Comments 0 tags

Cześć! Dziś chciałbym porozmawiać z Tobą na temat kont oszczędnościowych dla przedsiębiorców. Jeśli posiadasz nadwyżki finansowe i szukasz sposobu na pomnażanie swoich oszczędności, to właśnie dla Ciebie przygotowałem ten artykuł.