Zadaniem ubezpieczenia kredytu jest ochrona zarówno banku jaki kredytobiorcy. Bardzo trudno jest przewidzieć, co dokładnie przydarzy się w życiu. Osoba zaciągająca kredyt nie wie, czy w przyszłości zajdzie okoliczność uniemożliwiająca jej spłatę wspomnianego kredytu. Ubezpieczenie kredytu może wtedy uchronić od poważnych konsekwencji. Będzie to również zabezpieczenie dla banku. 

Czym dokładnie jest ubezpieczenie kredytu?

W najprostszym możliwym ujęciu ubezpieczenie kredytu jest połączeniem usługi bankowej i ubezpieczeniowej. Klient, który podejmie decyzję o wzięciu kredytu jednocześnie ubezpieczy się na sytuację, w której nie będzie miał możliwości spłacać rat. Bardzo często jest to alternatywne rozwiązanie dla wskazania poręczyciela czy żyranta. Omawiany rodzaj ubezpieczenia w zdecydowanej większości przypadków występuje w przypadku kredytu na dom czy mieszkanie. Wtedy pierwszym zabezpieczeniem jest hipoteka, a ubezpieczenie dodatkowym.

Jakie można wyróżnić rodzaje ubezpieczenia kredytu?

  • ubezpieczenie od utraty pracy – w przypadku gdy kredytobiorca z różnych powodów straci źródło dochodów, wtedy część rat lub pozostałe raty spłaci ubezpieczyciel
  • ubezpieczenie na wypadek śmierci – jeżeli nastąpi zgon kredytobiorcy, pozostałe raty spłaci bank
  • ubezpieczenia na wypadek trwałego inwalidztwa – jeżeli doszłoby do sytuacji, że kredytobiorca zostałby inwalidą to najprawdopodobniej straci źródło dochodów lub jego dochody drastycznie się zmniejszą. Obowiązek spłat przejdzie wtedy na ubezpieczyciela. 

Należy mieć świadomość, że tylko w niektórych przypadkach określone towarzystwo ubezpieczeniowe podejmie decyzję o spłaceniu całości kredytu. Przeważnie chodzi o pewną kwotę lub część rat. 

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane ubezpieczenie kredytu nie jest wymogiem prawnym. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że nie ma żadnej ustawy, która wymagałaby podpisania przez kredytobiorcę umowy ubezpieczeniowej dla danego kredytu. Dobrowolność lub obowiązek wspomnianego ubezpieczenia jest ustalany przez konkretny bank. Godny uwagi jest fakt, że część kredytów udzielanych jest tylko z ubezpieczeniem. W sytuacji, gdy klient nie jest zainteresowany wykupieniem ubezpieczenia od kredytu, a w określonym banku nie ma możliwości wzięcia kredytu bez ubezpieczenia, będzie zmuszony do znalezienia oferty w innym banku. 

Na czym polega ubezpieczenie kredytu?

Warto wiedzieć, że bardzo często kredytobiorcy mają mylne przekonanie na temat działania ubezpieczenia od kredytu. Wychodzą bowiem z założenia, że towarzystwo ubezpieczeniowe spłaci za nich kredyt, gdy stracą źródło dochodu. Rekomendowane jest bardzo dokładne zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Zawarto są w nich informacje dotyczące tego, co tak naprawdę gwarantuje określone ubezpieczenie. Kredytobiorca będzie dzięki temu wiedział, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci pieniądze. Przeważnie ubezpieczyciel zapłaci za klienta kilka kolejnych rat, a nie spłaci cały kredyt.

Explore More

Jak technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo Twoich operacji bankowych?

Bezpieczeństwo bankowe
23 października, 2023 0 Comments 0 tags

Bezpieczeństwo bankowe jest jednym z najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas korzystania z bankowości elektronicznej. Dzięki innowacyjnym technologiom, można skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo naszych operacji bankowych i chronić nasze

Jak bankowość mobilna ułatwia życie menedżerom i przedsiębiorcom?

Bankowość mobilna
23 października, 2023 0 Comments 0 tags

Bankowość mobilna to rewolucyjne narzędzie, które odmienia sposób zarządzania finansami. Dzięki aplikacji bankowej na telefonie można mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami w dowolnym miejscu i czasie. Bank na telefon

Jak pozbyć się kredytu hipotecznego – na ile możliwa jest spłata zobowiązania?

8 listopada, 2022 0 Comments 0 tags

Pozbycie się kredytu hipotecznego w Polsce może być trudne, ponieważ koszty związane z taką transakcją są zazwyczaj dość wysokie. Kredyty hipoteczne w Polsce mają zwykle dłuższy okres spłaty niż w