Zadaniem ubezpieczenia kredytu jest ochrona zarówno banku jaki kredytobiorcy. Bardzo trudno jest przewidzieć, co dokładnie przydarzy się w życiu. Osoba zaciągająca kredyt nie wie, czy w przyszłości zajdzie okoliczność uniemożliwiająca jej spłatę wspomnianego kredytu. Ubezpieczenie kredytu może wtedy uchronić od poważnych konsekwencji. Będzie to również zabezpieczenie dla banku. 

Czym dokładnie jest ubezpieczenie kredytu?

W najprostszym możliwym ujęciu ubezpieczenie kredytu jest połączeniem usługi bankowej i ubezpieczeniowej. Klient, który podejmie decyzję o wzięciu kredytu jednocześnie ubezpieczy się na sytuację, w której nie będzie miał możliwości spłacać rat. Bardzo często jest to alternatywne rozwiązanie dla wskazania poręczyciela czy żyranta. Omawiany rodzaj ubezpieczenia w zdecydowanej większości przypadków występuje w przypadku kredytu na dom czy mieszkanie. Wtedy pierwszym zabezpieczeniem jest hipoteka, a ubezpieczenie dodatkowym.

Jakie można wyróżnić rodzaje ubezpieczenia kredytu?

  • ubezpieczenie od utraty pracy – w przypadku gdy kredytobiorca z różnych powodów straci źródło dochodów, wtedy część rat lub pozostałe raty spłaci ubezpieczyciel
  • ubezpieczenie na wypadek śmierci – jeżeli nastąpi zgon kredytobiorcy, pozostałe raty spłaci bank
  • ubezpieczenia na wypadek trwałego inwalidztwa – jeżeli doszłoby do sytuacji, że kredytobiorca zostałby inwalidą to najprawdopodobniej straci źródło dochodów lub jego dochody drastycznie się zmniejszą. Obowiązek spłat przejdzie wtedy na ubezpieczyciela. 

Należy mieć świadomość, że tylko w niektórych przypadkach określone towarzystwo ubezpieczeniowe podejmie decyzję o spłaceniu całości kredytu. Przeważnie chodzi o pewną kwotę lub część rat. 

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane ubezpieczenie kredytu nie jest wymogiem prawnym. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że nie ma żadnej ustawy, która wymagałaby podpisania przez kredytobiorcę umowy ubezpieczeniowej dla danego kredytu. Dobrowolność lub obowiązek wspomnianego ubezpieczenia jest ustalany przez konkretny bank. Godny uwagi jest fakt, że część kredytów udzielanych jest tylko z ubezpieczeniem. W sytuacji, gdy klient nie jest zainteresowany wykupieniem ubezpieczenia od kredytu, a w określonym banku nie ma możliwości wzięcia kredytu bez ubezpieczenia, będzie zmuszony do znalezienia oferty w innym banku. 

Na czym polega ubezpieczenie kredytu?

Warto wiedzieć, że bardzo często kredytobiorcy mają mylne przekonanie na temat działania ubezpieczenia od kredytu. Wychodzą bowiem z założenia, że towarzystwo ubezpieczeniowe spłaci za nich kredyt, gdy stracą źródło dochodu. Rekomendowane jest bardzo dokładne zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Zawarto są w nich informacje dotyczące tego, co tak naprawdę gwarantuje określone ubezpieczenie. Kredytobiorca będzie dzięki temu wiedział, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci pieniądze. Przeważnie ubezpieczyciel zapłaci za klienta kilka kolejnych rat, a nie spłaci cały kredyt.

Explore More

Czy kredyt bez zdolności dla firm jest bezpieczny?

kredyt bez zdolności dla firm
25 maja, 2022 0 Comments 0 tags

W Internecie pojawia się wiele ofert, które proponują pożyczki lub kredyty dla osób prowadzących firmy. Warto wykazać się pewną ostrożnością, ponieważ wśród takich placówek znajdują się zarówno uczciwe firmy, jak

Co to jest kredyt obrotowy i w jaki sposób można go dostać?

7 grudnia, 2022 0 Comments 0 tags

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kredyt obrotowy jest świetnym sposobem dla przedsiębiorstw na utrzymanie płynności finansowej. Należy jednak mieć świadomość, że omawiany rodzaj finansowania nie jest obecnie dostępny dla

Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym

2 października, 2019 0 Comments 0 tags

Obowiązujące aktualnie przepisy uniemożliwiają zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez posiadania wkładu własnego. W ten sposób rząd chce ograniczyć liczbę kredytobiorców, którzy mogą mieć problem ze spłatą zadłużenia. Niestety, dla wielu młodych