Chłodne wieczory zbliżają się nieubłaganie, a wraz z nimi konieczność ocieplenia budynków mieszkalnych. O ile w blokach najczęściej można spotkać centralne ogrzewanie, gdzie ciepło dostaje się do odbiorników rurociągami i cały system nie wydziela szkodliwych oparów, tak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej w przypadku domków jednorodzinnych. Dlaczego tak istotne jest zaopatrzenie się w oczyszczacze powietrza również zimą? Wyjaśniamy.

Czym właściwie są oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu oczyścić przestrzeń ze szkodliwych zanieczyszczeń. Umożliwia to specjalna konstrukcja sprzętu, zawierająca filtry zatrzymujące bądź filtrujące niechciane substancje. W zależności od tego, jakie filtry zostały zastosowane w oczyszczaczu, sprzęt może mieć różne przeznaczenie. Przykładowo, na rynku dostępne są filtry, które mają za zadanie nie przepuszczać do obiegu powietrza sierści zwierzęcej, kurzu, czy większych pyłków. Taka funkcjonalność przypasuje szczególnie alergikom. Innymi filtrami, jakie zawierają oczyszczacze powietrza, są filtry węglowe, które doskonale radzą sobie z niwelowaniem przykrych zapachów. Najbardziej pożądanymi filtrami są filtry HEPA, mogące usunąć większość zanieczyszczeń. Zaawansowane oczyszczacze powietrza, często łączą w sobie różne rodzaje filtrów, dzięki czemu oczyszczają powietrze z niemalże wszystkich niechcianych substancji. Sprawdź również Jak działa oczyszczacz powietrza.

Przed czym chroni oczyszczacz powietrza?

Jak zostało wspomniane, to przed czym chroni oczyszczacz powietrza, zależy w dużej mierze od zastosowanych w nim filtrów. Jednak ogólnie przyjęło się, że oczyszczacze powietrza chronią przed:

  • kurzem i roztoczami,
  • alergenami,
  • pleśnią, grzybami i bakteriami,
  • smogiem,
  • przykrymi zapachami.

Dlaczego smog jest szkodliwy?

Choć oczyszczacze powietrza mogą kojarzyć się głównie z zatrzymywaniem alergenów, kurzu oraz roztoczy, to warto poświęcić szczególną uwagę jednej z funkcji, czyli ochronie przed smogiem. Smog pochodzi z powiązania powietrza ze spalinami. Rozrost miast, zapełnianie się dróg autami, a także ocieplanie budynków niezbyt ekologicznymi źródłami energii sprawiają, że z roku na rok jest generowane coraz więcej smogu. Smog osadza się w płucach, a przy dużym jego natężeniu i ekspozycji, cząsteczki dostają się nawet do krwioobiegu. Może to doprowadzić do powstawania chorób układu oddechowego, sercowego i naczyniowego, a nawet raka płuc.

Oczyszczacze powietrza z filtrami antysmogowymi pozwalają na przefiltrowanie powietrza i oczyszczenie go ze smogu. Dzięki temu można bezpiecznie przebywać w pomieszczeniu, w którym funkcjonuje oczyszczacz. Antysmogowe oczyszczacze powietrza są zaopatrzone najczęściej w filtry HEPA. Często ich dodatkowym atutem jest możliwość nawilżania powietrza. Przy chłodnych porach roku często występuje suche powietrze, które także jest szkodliwe dla płuc i układu oddechowego. Dlatego zainwestowanie w oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, przyniesie ulgę zarówno, oczyszczając przestrzeń ze smogu, jak i zapewni komfort oddychania odpowiednio nawilżonym powietrzem.

Explore More

Inwestycje pasywne: Sekrety i Fortuna

Inwestycje pasywne
23 października, 2023 0 Comments 0 tags

Inwestycje pasywne, inwestowanie pasywne, pasywne zarabianie – to kluczowe pojęcia, które otwierają drzwi do finansowej niezależności. W dzisiejszym skomplikowanym świecie finansów, inwestowanie pasywne staje się coraz bardziej popularne. To strategia

Polacy coraz częściej mogą pozwolić sobie na oszczędzanie

2 października, 2019 0 Comments 0 tags

Polacy są coraz zamożniejsi, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na regularne oszczędzanie. Jeszcze kilka lat temu dla wielu z nich było to niemożliwe, lecz wzrost płac i stabilniejsza sytuacja na

Czy odnawialne źródła energii są przyszłością naszej planety?

energia wiatrowa
18 lipca, 2022 0 Comments 0 tags

Żyjemy dziś w czasach zrównoważonego rozwoju, gdzie zasada energii odnawialnej i lepszego wykorzystania światowych zasobów jest powszechnie znana. Dotyczy to nie tylko wyższych szczebli politycznych, ale również obywateli. Zagrożenie klimatyczne