Ból ucha – przyczyny i leczenie

15 kwietnia, 2021 0 Comments

Wbrew pozorom ból ucha nie zawsze zależny jest od przewiania lub przeziębienia. Niejednokrotnie zdarza się, że może być on przyczyną różnych chorób. To właśnie dlatego długotrwały i uciążliwy ból należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Jakie są przyczyny bólu ucha? Jak wygląda leczenie? 

Ból ucha to jedna z tych dolegliwości, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. O ile jedne stany przechodzą samoistnie i nie wymagają kontroli lekarskiej, tak długo silne i promieniujące bóle wymagają kontroli i oceny specjalisty. Mogą być one bowiem objawem choroby. 

Należy podkreślić jednocześnie, że rozpoznanie chorób ucha nie zawsze jest proste i jednoznaczne. Początkowym i kluczowym elementem leczenia jest oczywiście zebranie dokładnego wywiadu. Dodatkowo specjalista może zlecić dodatkowe badania takie jak: laryngoskopię, rynoskopię czy bronchoskopię. 

Diagnostyka wiąże się jednocześnie z badaniem jamy ustnej, gardła, a także szyi. Leczenie zależy przede wszystkim od przyczyny. Tylko tym sposobem możliwe będzie ustąpienie nieprzyjemnych objawów. Najczęściej podczas bólu ucha przepisywane są antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Znacznie więcej informacji dotyczących przyczyn i leczenia ucha znajdziesz na stronach internetowych, jak np. geers.pl. 

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu ucha? 

Do najczęstszych przyczyn bólu ucha zalicza się: 

  • promieniujący ból do zęba, 
  • urazy związane ze stawem żuchwowym, 
  • procesy zapalne ślinianek, 
  • zapalenie tarczycy, 
  • ropień okołomigdałkowy, 
  • nowotwory w obrębie głowy oraz szyi. 

Ból ucha – domowe sposoby walki z uciążliwymi dolegliwościami 

Warto wspomnieć również o tym, że w przypadku bólu ucha doskonale sprawdzi się ciepły okład przyłożony do małżowiny usznej. Ten domowy sposób pomaga zmniejszyć objawy bólowe. Jednak pod żadnym pozorem nie należy jej stosować w przypadku urazów ucha.